250 میلیون دلار ارز دولتی برای گرانی گوشت!

در حالیکه طبق اعلام وزارت کشاورزی، حدود 250 میلیون دلار ارز دولتی برای واردات گوشت قرمز اختصاص پیدا نموده که قیمت این محصول طی هفته ها و ماه های اخیر رو به افزایش بوده و روز به روز گران تر می گردد.

250 میلیون دلار ارز دولتی برای گرانی گوشت!

به گزارش خبرنگاران، براساس آخرین آمار بانک مرکزی از متوسط قیمت اقلام خوراکی در سطح شهر در هفته منتهی به دوم شهریورماه سال جاری هر کیلوگرم گوشت قرمز، (گوساله و گوسفندی) ارز حدود 55 هزار تومان تا 60 هزار تومان فروخته می گردد که به ترتیب 36.7 درصد و 32.8 درصد افزایش قیمت را نسبت به هفته مشابه سال قبل تجربه نموده است.

البته میانگین افزایش قیمت گوشت قرمز در این دو گروه کالایی، 33.6 درصد نسبت به هفته مشابه سال قبل و 8.2 درصد نسبت به هفته مشابه ماه قبل است، اما نسبت به هفته بازه زمانی مورد آنالیز حدود نیم درصد کاهش قیمت در این بازار مشاهده گردیده است که نشان می دهد می توان جلوی گرانی و حباب قیمتی را گرفت، چراکه به گفته رییس جمهور نباید کالاهای اساسی که از ارز 4200 تومانی برای واردات استفاده می نمایند، مشمول افزایش قیمت شوند.

حسن روحانی در آخرین گفت وگوی تلویزیونی خود اینگونه در این زمینه شرح داد که مردم براساس این بسته جدید ارزی باید اطمینان داشته باشند که نوسانات مربوط به بازار ارز تاثیری بر رشد قیمت کالاهای اساسی نخواهد داشت و در این زمینه قرار شد فهرستی از سوی وزارتخانه های بهداشت، صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی به بانک مرکزی ارائه گردد تا با این فهرست که مربوط به کالاهای اساسی است بانک مرکزی ارز 4200 تومانی را به آن اختصاص دهد.

در این راستا قرار شد همه وزرا تا رسیدن کالاهای اساسی وارد گردیده با ارز 4200 تومانی به دست مردم براین روند نظارت داشته باشند تا در این میان هیچ افزایش قیمتی رخ دهند.

اما افزایش قیمت در بازار گوشت قرمز در حالی رخ داده است که براساس آخرین آمار بانک مرکزی بالغ بر 200 میلیون یورو ارز برای واردات انواع گوشت تازه و منجمد تا تاریخ دهم تیرماه سال جاری اختصاص داده گردیده است.

همچنین براساس آخرین آمارهای ارائه گردیده چیزی بالغ بر 48 هزار و 190 تن گوشت قرمز خوراکی به ارزش بالغ بر 247 میلیون و 510 هزار دلار وارد گردیده است و معین نیست که افزایش قیمت های انجام شده با کدام مجوز قانونی و چرا رخ داده است و بنابه دستور رییس جمهور و تصمیم گیری دولتمردان، چرا دستگاه های نظارتی به این مساله ورود نمی نمایند که نه تنها گوشت قرمز به عنوان یک محصول قرارگرفته در کالای اساسی اجازه واردات برای تامین مایحتاج مردم را دارد، بلکه خوراک دام و طیور نیز از اساسی ترین محصولات مدنظر برای تخصیص ارز در طول ماه های گذشته بوده و همواره ارزان ترین ارز را دریافت نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "250 میلیون دلار ارز دولتی برای گرانی گوشت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "250 میلیون دلار ارز دولتی برای گرانی گوشت!"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید