کاهش 21 درصدی ساخت وساز در تهران

به گزارش وبلاگ دوستی و مهربانی، رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران با بیان اینکه تعداد پروانه صادر شده در مدت مشابه سال قبل 4 هزار و 7 مورد بوده است، گفت: این فرایند حکایت از کاهش 21 درصدی ساخت وساز در تهران از لحاظ متراژ دارد.

کاهش 21 درصدی ساخت وساز در تهران

به گزارش وبلاگ دوستی و مهربانی به نقل از تسنیم، مجید فراهانی امروز در جریان برگزاری دویست و سی و ششمین جلسه شورای شهر تهران با اشاره به شرایط شهرداری تهران اظهار کرد: شهرداری تهران در حالی که حتی یک ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای مقابله با شیوع کرونا از دولت دریافت نکرده است، از ابتدای اعلام شیوع کرونا تا امروز، بدون تعطیل کردن لحظه ای خدمت رسانی به شهفرایندان و با حفظ پایداری خدمات در شرایط همچنان فعالیت خود را ادامه می دهد که برابر گزارش درآمد هزینه خزانه دار شورا در چهار ماهه نخست سال جاری تحقق منابع برابر با 57.7 درصد بوده است که این میزان در مقایسه با متوسط تحقق منابع در 3 ماهه نخست طی سال های 1397 و 1398 با کاهش 33 درصدی روبرو شده است.

وی ادامه داد: از آغاز سال 1399 تا انتها مرداد ماه در شهرداری تهران تعداد 2 هزار و 882 مورد پروانه ساختمانی صادر شده است، تعداد پروانه صادر شده در مدت مشابه سال قبل 4 هزار و 7 مورد بوده است، بر همین اساس ما شاهد کاهش 28 درصدی صدور پروانه ساختمانی در تهران توسط شهرداری هستیم.

فراهانی افزود: همچنین از حیث متراژ ساخت وساز در پنج ماه اول سال جاری، مجوز ساخت حدود 3 میلیون و 900 هزار مترمربع صادر شده است؛ این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته شاهد صدور مجوز ساخت حدود 4 میلیون و 950 هزار مترمربع بوده ایم؛ این فرایند حکایت از کاهش 21 درصدی ساخت وساز در تهران از لحاظ متراژ دارد.

عضو شورای شهر تهران افزود: این روایت تلخ از شرایط مالی جهان، ایران و شهرداری تهران در سال 1399 تنها هشداری است تا با اتخاذ استراتژی مناسب و پرهیز از روزمرگی به راه چاره های برون رفت از این شرایط بیاندیشیم، راه چاره هایی که زمینه ساز جهش تولید برای ایران و تهران باشد. البته در این میان همانگونه که دولت به تنهایی کاری از پیش نخواهد برد، مجلس شورای اسلامی نیز به تنهایی نخواهد توانست تغییری ایجاد کند و شورای شهر نیز بدون حمایت قانونی مجلس و ایفای تعهدات توسط دولت، نمی تواند به تنهایی جوابگوی نیازها و انتظارات شهفرایندان باشد.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران شرح داد: کنندگان مجلس یازدهم در این 100 روزی که در مجلس هستید، قیمت برخی کالاهای اساسی مثل برنج 4 برابر و خودرو به 3 برابر افزایش یافته است. ریالی از تعهدات دولت در قبال توسعه مترو در تهران پرداخت نشده است و یکایک ما شاهد سقوط ارزش پول ملی هستیم، به نحوی که ارزش یارانه پرداختی به هر شهفرایند به زیر دو دلار کاهش یافته است.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: احتمالا برخی از شما برادران و خواهران عزیز تا پیش از این مشکل اداره کشور را حضور اصلاح طلبان در مجلس و شورای شهر می دانستید و عده ای نیز به غلط حضور اصولگرایان در شورا و مجلس را ریشه مسائل شهر و کشور می دانستند. واقعیت این است که نه حضور ما در شورا یا مجلس ریشه مسائل است و نه حضور شما یا همفکرانتان در مجلس و شورای شهر اسباب و علت بروز مسائل؛ مشکل اصلی و اساسی فراموش کردن مردم و مشغول شدن به اولویت های جریانی و سیاسی است.

وی شرح داد: بیائید دست به دست هم دهیم و برای حل مسائل مردم قدمی برداریم زیرا مردم صاحبان اصلی شهر و کشور هستند و وظیفه شما، ما و یکایک مسئولان و دولتمردان تامین رضایت مردم است.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران گفت: انتظار مردم از رئیس جمهور، رئیس مجلس، رئیس قوه قضائیه، کنندگان مجلس و اعضاء شورای شهر آن است که یار و همراه مردم باشند و در گذار از این مرحله سخت به جای اندیشیدن به آنکه چگونه رقیب را حذف کنند به این فکر کنند که چطور می شود از زندگی آحاد شهفرایندان فارغ از قومیت، مذهب و نژاد حمایت و برای تامین نیازمندی های مردم به ویژه آسیب دیدگان ناشی از اثرات مالی کرونا تلاش کرد؛ فراموش نکنیم همه ما در برابر مردم مسئولیم و مکلفیم همانگونه که در صیانت از حق حیات با کرونا مقابله می کنیم، در برابر شکاف روزافزون برخورداری و محرومیت نیز با رعایت عدالت و توزیع عادلانه فرصتها و امکانات با فقر و نابرابری مقابله کنیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "کاهش 21 درصدی ساخت وساز در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 21 درصدی ساخت وساز در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید