کارنامه سیاسی و فرهنگی پیراحمد خوافی آنالیز شد

به گزارش وبلاگ دوستی و مهربانی، کتاب کارنامه سیاسی و فرهنگی پیراحمد خوافی نوشته مریم اورعی قدیری منتشر شد.

کارنامه سیاسی و فرهنگی پیراحمد خوافی آنالیز شد

به گزارش وبلاگ دوستی و مهربانی، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این کتاب که سه فصل دارد، توسط انتشارات محقق در افغانستان منتشر شده است.

غیاث الدین پیراحمد خوافی یکی از برجسته ترین شخصیت های سیاسی و فرهنگی ایران در دوران تیموریان است. او بیش از 30 سال وزارت این خاندان را بر عهده داشت.

بنا بر اعلام وابسته فرهنگی ایران در هرات افغانستان، مؤلف در فصل اول این کتاب به تاریخ سیاسی تیموریان از شروع تا سرانجام پرداخته و سپس اوضاع اداری و مالی و دینی خراسان در این دوره را تحلیل می نماید. مریم اورعی قدیری در فصل دوم به زندگینامه پیراحمد خوافی پرداخته و در فصل سوم با عنوان آثار پیراحمد خوافی به بناهایی همچون مدرسه غیاثیه خرگرد و آرامگاه شیخ زین الدین ابوبکر تایبادی و عمارت سر مزار شیخ خوافی اشاره نموده است.

خواجه غیاث الدین پیراحمد خوافی، فرزند خواجه اسحاق خوافی از رجال متشخص و سیاستمداران کم نظیر دوران تیموریان است. او در سال 820 هجری قمری بعد از مرگ خواجه سید فخرالدین صدراعظم، توسط شاهرخ تیموری به مقام وزارت رسید، اما سال بعد، چند تن با او در وزارت شریک شدند و پس از این هم او غالباً با مشارکت دیگران این سِمت را بر عهده داشت.

در زمان وزارت، رفاه حال ملت را سرلوحه کار خود قرار داد و دوستدار آبادانی بود و ابنیه مهمی به ویژه در ولایات مختلف خراسان بنیاد نهاد که از آن میان مدرسه غیاثیه خرگرد و مسجد مولانا در تایباد است که هر دو بنا در 848 قمری بنا شده و از شاهکارهای معماری دوره تیموری به شمار می فرایند. همچنین مزار شیخ زین الدین تایبادی در تایباد و آرامگاه شیخ زینت الدین ابوبکر خوافی در هرات از جمله آثاری هستند که به دستور و عنایت پیراحمد خوافی ساخته شده اند. هم اکنون مزاری به نام پیراحمد در شهر خواف موجود است که زیارتگاه مردم است. آرامگاه پیر احمد، درون شهر خواف واقع شده و دارای ورودی ایوان شکل است که مزار پیراحمد خوافی نیز در میان دو قبر دیگر در این محدوده دیده می گردد.

پیراحمد در 828 قمری یا 1425 میلادی به سببی نامعلوم از وزارت عزل شد، ولی در 829 بار دیگر در سرخس به وزارت منصوب و از 838 قمری با سید احمد شیرازی و از ربیع الاول 845 تا سرانجام حیات شاهرخ، با خواجه شمس الدین علی سمنانی در وزارت شریک بود. دو تن از دانشمندان و مؤلفان آن دوران یعنی محمدبن علی بن جمال الاسلام، ملقب به منشی، مؤلف همایون نامه و جلال الدین یوسف اهل، مؤلف فرائد غیاثی کتاب های خود را به نام پیراحمد خوافی نوشته و به او اهداء کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کارنامه سیاسی و فرهنگی پیراحمد خوافی آنالیز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارنامه سیاسی و فرهنگی پیراحمد خوافی آنالیز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید