چرا همه از نخست وزیری الکاظمی مسرور هستند؟

به گزارش وبلاگ دوستی و مهربانی، عراق در شرایط سختی قرار گرفته است اما بالاخره انتخاب یک نخست وزیر کارکشته و سیاستمداری آشنا به امور، پس از پنج ماه می تواند وضع را کمی در این کشور بهتر کند.

چرا همه از نخست وزیری الکاظمی مسرور هستند؟

مهسا مژدهی: الکاظمی بالاخره شاخ غول را شکست و عراق بعد از 5 ماه بلاتکلیفی، دارای نخست وزیر شد. این در حالیست که بعضی از کارشناسان از گسترش نارضایتی ها به دلیل نابه سامانی های ماه های اخیر خبر می دادند و بازگشت داعش به بخش هایی از عراق و درگیری های این گروه تروریستی با نیروهای امنیتی و حشدالشعبی، خبر از بحرانی شدن شرایط در نبود یک دولت کارآمد می داد.

لیست جنجالی

روز سیزدهم اردیبهشت ماه اولین نسخه از لیست وزرای الکاظمی اعلام شد. یکمنبع عراقی به سومریه نیوز گفته بود، حارث محمد و عبدالکریم هاشم یکی از دو نامزد احتاقتصادی برای وزارت خارجه هستند. وی با اعلام این خبر اضافه نمود، عثمان الغانمی، نجیب صالح و عدنان الزرفی نیز برای تصدی پست وزیر کشور در نظرگرفته شده اند که یکی از آنها انتخاب خواهد شد.این منبع اضافه نمود، احسان عبدالجبار برای وزارت نفت، جاسم عبدالزهر و نزار قحطان حسن نیز نامزد تصدی وزارت برق شده اند که یکی از آنها نهایتا انتخاب خواهد شد. این پیش بینی ها البته بعدها چندان دقیق نبود. این اتفاق درحالی افتاد که ائتلاف سائرون به عراقی ها امیدواری داده بود که روز سهشنبه به عنوان موعد برگزاری جلسه مجلس برای تصویب دولت مصطفی الکاظمی معین می گردد.

در همان روزها یک منبع سیاسی فاش کرد، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر مکلف عراق به فراکسیون های سیاسی این کشور بیان کرد که امکان اجرای تمامی آنچه در برنامه های دولتی ذکر شد، وجود ندارد. این منبع گفت: نخست وزیر مکلف به رهبران فراکسیون های سیاسی بیان کرد که کابینه اش تنها اتاق فوق العاده ای برای رسیدگی به پرونده های سختی خواهد بود که کشور را تهدید می نمایند و مسایل و پرونده هایی که فراکسیون های سیاسی خواستار رسیدگی به آنها هستند، به سال ها زمان، امکانات و توافقی سیاسی احتیاج دارند و فاکتور زمان آن را اداره می نماید.

اوایل هفته کذشته معین شد که اوضاع آنطور که پیش از این به نظر می رسید برای این روزنامه نگار سابق آسان نیست. در حالیکه ناظران متصور بودند الکاظمی از حمایت مشروط بیشتر فراکسیون های مجلسی برای دولتش برخوردار است اما دایره مخالفانش در حال گسترش یافتن بود. به طوریکه ائتلاف الوطنیه عراق بعد از ائتلاف نوری مالکی بیان کرد، به دولت او رأی اعتماد نمی دهد.

مجلس عراق روز (چهارشنبه) جلسه ای را برای دادن رأی اعتماد به دولت مصطفی الکاظمی برگزار کرد. اما ساعتی پیش از این جلسه یک منبع عراقی بیان کرد هنوز اسامی کابینه الکاظمی به دست مجلس نرسیده است.این در حالی است که سایت RT سند اسامی ترکیب کابینه الکاظمی را منتشر کرد و از اوایل هفته هم زمزمه در خصوص اعضای مجلس بالا گرفته بود.

رای اعتماد به کابینه الکاظمی

ساعتی قبل ازجلسه رای اعتماد، رئیس مجلس عراق گفت که مسیرمصطفی الکاظمی برای دریافت رأی اعتماد هرچند با سختی همراه خواهد بود اما در نهایت پیروز خواهد شد.محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق گفت که مصطفی الکاظمی اسامی 20 وزیر را به مجلس ارائه داده و اختلافات بر سر دو وزیر باقی مانده ادامه دارد.

خاتمه جلسه مجلس عراق برای دادن رأی اعتماد به کابینه معرفی شده از سوی مصطفی الکاظمی برگزار گردید و در نهایت نخست وزیر مکلف توانست از قانونگذاران عراقی رأی اعتماد بگیرد؛ هرچند شرایط بعضی وزارت خانه ها بلاتکلیف باقی ماند. نمایندگان از فراکسیون های مختلف برای دادن رأی اعتماد به کابینه جدید عراق در مقر مجلس حضور یافتند و رایزنی ها در این زمینه تا آخرین لحظات پیش از شروع دیرهنگام جلسه کماکان ادامه داشت. شروع این جلسه که برای ساعت 21 به وقت محلی برنامه ریزی شده بود، با تأخیر همراه بود.

نخست وزیر مکلف عراق در این جلسه به بیان خط مشی و برنامه خود در دولت و نیز اعضای کابینه پرداخت و گفت، دولتش دولت حل و فصل است نه دولت بحران. طبق اعلام الکاظمی، از برنامه های وی در دولت جدید، توسعه و اصلاح نهادهای امنیتی، آنالیز و حل چالش های اقتصادی و اقتصادی، تمرکز بر روابط خارجی، مبارزه با فساد و اصلاحات اداری است. از دیگر برنامه های نخست وزیر مکلف برقراری عدالت به عنوان معیار دولت پیروز است.

در جلسه رأی اعتماد، اعضای مجلس به برنامه دولت جدید و 15 وزیر معرفی شده از سوی نخست وزیر مکلف رأی اعتماد دادند. به این ترتیب دولت الکاظمی رسمی شد و مراسم تحلیف را به جای آورد.

اسامی وزیرانی که پیروز شدند از مجلس رأی اعتماد بگیرند، به توضیح زیر است:

1. عثمان الغانمی: وزیر کشور

2. آدینه عناد: وزیر دفاع

3. علی عبدالامیر علاوی: وزیر دارایی

4. خالد بتال: وزیر برنامه ریزی

5. حسن التمیمی: وزیرا بهداشت

6. نبیل کاظم: وزیر آموزش عالی

7. ماجد مهدی: وزیر برق

8. نازنین محمد: وزیر مسکن و شهرسازی

9. ناصر حسین: وزیر حمل ونقل

10. عدنان درجال: وزیر امور جوانان

11. منهل عزیز: وزیر صنعت

12. شهاب احمد: وزیر ارتباطات

13. عادل حاشوش: وزیر کار

14. مهدی رشید: وزیر منابع آب

15. علی حمید مخلف: وزیر آموزش و پرورش

واکنش های به نخست وزیری الکاظمی

نخست وزیر جدید عراق کمی بعد از جلسه رای اعتماد، در توییتی با تشکر از مجلس بیان کرد، برای جلب اعتماد ملت عراق کوشش خواهد نمود.

فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق روز پنج شنبه از رای اعتماد مجلس این کشور به مصطفی الکاظمی، نخست وزیر و بیشتر ترکیب کابینه او استقبال کرد.به گزارش سایت سومریه نیوز عراق، جنین هنیس پلاسخارت، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق ، پنج شنبه از رای اعتماد مجلس این کشور به مصطفی الکاظمی، نخست وزیر و بیشتر ترکیب کابینه او استقبال کرد.

کمی بعد رئیس مجلس عربی، پس از آنکه بیشتریت وزرای کابینه جدید عراق از مجلس این کشور رأی اعتماد دریافتد، از دولت جدید این کشور استقبال کرد.

ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد پس از کسب رای اعتماد مجلس، به مصطفی الکاظمی نخست وزیر جدید عراق تبریک گفت. ظریف هم هم ساعاتی بعد در توئیتی تشکیل دولت جدید عراق را تبریک گفت.

از سوی دیگر رهبر جریان حکمت عراق بامداد پنجشنبه در واکنش به تایید کابینه مصطفی الکاظمی نخست وزیر جدید عراق از سوی مجلس این کشور، از همه نیروهای عراقی خواست تا از دولت جدید حمایت نمایند.

عادل عبدالمهدی پس از رای اعتماد مجلس به کابینه الکاظمی به او و اعضای دولت جدید عراق تبریک گفت. عادل عبدالمهدی نخست وزیر سابق عراق رای اعتماد مجلس این کشور به کابینه معرفی شده مصطفی الکاظمی و انتخاب رسمی او به نخست وزیری عراق را به تبریک گفت و از همه طرف های عراقی خواست به منظور مقابله با بحران ها به دولت جدید یاری نمایند.

برهم صالح رییس جمهوری عراق هم در توییتی و در واکنش به تشکیل دولت جدید این کشور نوشت: وظیفه ما این است که با هم از دولت برای انجام مأموریت های بزرگش حمایت کنیم. از سوی دیگر نخست وزیر کردستان در جریان تماس تلفنی و و رئیس این منطقه با پیامی، تشکیل کابینه جدید عراق را به نخست وزیر جدید این کشور تبریک گفتند. بارزانی در جریان این تماس، نخست وزیری الکاظمی و تشکیل کابینه عراق را در این زمان سخت که عراق و منطقه کردستان با آن روبروست، تبریک و تهنیت گفت.او توضیح داد که ما با مسائل مشترکی روبه رو هستیم و امیدواریم که به صورت تنگاتنگ با دولت وی همکاری داشته باشیم.

در میان واکنش های خارجی،امارات یکی از نخستین کشورهایی بود که به اتفاقات عراق واکنش نشان داد. وزیر امورخارجه و همکاری بین المللی امارات عربی متحده ضمن استقبال از تشکیل دولت جدید عراق، برای آن آرزوی پیروزیت و ثابت قدمی کرد. اما واکنش سریع بن سلمان به نخست وزیری الکاظمی بیش از دیگر اظهارنظرها مورد توجه نهاده شد.عراق بیان کرد که مصطفی الکاظمی نخست وزیرجدید عراق از وسی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی برای سفر به این کشور دعوت شده است.

اوضاع عراق عجیب و پیچیده است. از این نظر که گویا گرفتاری و مصیبت برای این کشور پایانی ندارد. مردمان آن پس از دفع داعش آسایش و ارامش خاصی را تجربه نکردند چرا که پس از پیروزی عراق بر داعشی ها، سیاسیون عراقی به اختلافات عدیده ای برخوردند، برای کسب قدرت بیشتر ! که این اختلاف پس از انتخابات مجلسی و دریافت کرسی های بیشتر از سوی شیعیان شدت گرفت. سیاسیون و فراکسیون های عراقی احساس می کردند مشکل داعش برطرف شده و حالا باید به امورات سیاسی خودمان بپردازیم! اما شرایط انگونه که عراقی ها فکر می کردند پیش نرفت، مردم عراق خواستار حقوق مدنی خود شدند و به خیابان ها امدند اشوب و ناامنی شدت بیشتری گرفت و آنارشیسم حاکم و نفوذ گروه هایی به داخل معترضان، سبب شد بار دیگر گروه تروریستی داعش ظهور مجدد خود را اعلام کند. با توجه به چالش های پیش روی الکاظمی و کشوری مصیبت زده که هنوز نتوانسته است خرابی های حملات نظامی آمریکا و داعش به عراق را بازسازی کند، و با توجه به فواید امدن او شاید بتواند چند صباحی قهرمان عراقی ها گردد. با توجه به پیشینه اطلاعاتی و مبارزاتی که علیه صدام داشته است او کارکشته راه محسوب می گردد. همین که توانست عراقی ها را مجاب به رای اعتماد کند این خود قهرمانی بسیار بزرگی محسوب می گردد! امید می رود که مردم عراق پس از این روی کمی آرامش را پس از سالها ببینند....

23/ 312 310

منبع: خبرآنلاین

به "چرا همه از نخست وزیری الکاظمی مسرور هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا همه از نخست وزیری الکاظمی مسرور هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید