پمپئو، کشور خود را در حال زوال میبیند

به گزارش وبلاگ دوستی و مهربانی، یک کارشناس مسائل بین الملل معتقد است که در شرایط فعلی با قطعیت میتوان گفت که جمهوری اسلامی ایران با انسجام داخلی و تمرکز بر عناصر گفتمانی و مولفه های امنیت بخش خود، سلاح تحریم را بی اثر ساخته و با دور زدن تحریم ها به مرحله تحریم ناپذیری رسیده است.

پمپئو، کشور خود را در حال زوال میبیند

به گزارش خبرگزاری وبلاگ دوستی و مهربانی، کنفرانس امنیتی مونیخ به رسم هرساله شروع با حضور وزیر خارجه کشورمان شروع به کار کرد. اما سال جاری متفاوت تر از سالهای گذشته به تریبونی برای وزیر خارجه آمریکا شد تا از این فرصت علیه ایران، چین و روسیه یارگیری کند و دنیا رو از اقدامات یکجانبه گرایانه خود منحرف کند. پمپئو در حالی این اظهارات را در کنفرانس مونیخ علیه تهران عنوان نمود که شرایط امنیت بین الملل در دوره دولت مطبوع او در بدترین دوره تاریخی به سر می برد. در اینباره رضا رسالت کارشناس مسائل سیاسی و امنیت بین الملل به خبرگزاری وبلاگ دوستی و مهربانی گفت:

کنفرانس دفاعی و امنیتی از سال 1963 تا کنون هر سال در شهر مونیخ برگزار می گردد و هدف آن، گردهم آوری مقام های سیاسی، اقتصادی، علمی و نظامی از سراسر دنیا برای تبادل نظر درباره حفظ صلح و برقراری امنیت در دنیا است. مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان به سر می برد، مدعی شد که از جمله بحث ها در این کنفرانس، مسئله مقابله با ایران خواهد بود. وی پس از ورود به آلمان برای شرکت در کنفرانس مذکور در پیامی توییتری با اعلام این مطلب اضافه کرد: خوشحالم که برای حضور در کنفرانس امنیتی مونیخ 2020 در آلمان هستم. این کنفرانس نشست سازنده ای برای بحث درباره امنیت مشترک، مقابله با ایران و تقویت روابط آمریکا- اروپا خواهد بود. این ادعاها در حالی مطرح می گردد که ولفگانگ ایشینگر رییس این اجلاس پیش از شروع رسمی اجلاس مونیخ نسبت به ناکامی غیرقابل بخشش جامعه دنیای در حل و فصل مناقشات مختلف در دنیا چون تنش ها در سوریه نارضایتی شدید خود را ابراز کرد و اضافه کرد، ما شاهد بحران ها و رویدادهای ناگوار بیشتری، فراتر از تصور افراد در دنیا هستیم.

وی با تاکید بر اهمیت این کنفرانس اضافه کرد: آنچه در این رهیافت بیش از هر چیز حائز اهمیت است، ضرورت بازاندیشی در مولفه های تامین کننده امنیت است. دنیای جدید احتیاج مبرم به فرمول های تسلی بخش و پرورده شده دارد تا بتواند پیچیدگی های مفهومی امنیت بین الملل را تشریح کند. گسترش مفهوم امنیت و کشیده شدن آن به حوزه های جدید، منجر به سربرآوردن تهدیدهای فراگیر علیه جامعه بین المل شده است. اصلی ترین عامل بی ثبات کننده یکجانبه گرایی افسارگسیخته آمریکا است که امنیت بین الملل را دچار اختلال کرده است.

ایالات متحده آمریکا پس از جنگ سرد، خود را در قامت یک قدرت فائقه تصور میکند؛ آن رژیم بر حسب متغیر های بین المللی راهبرد خود را تعریف میکند. آمریکا در جدید ترین راهبرد خود، فعالیتهایش را در قالب همکاری های چندجانبه اما با واقعیتی یکجانبه و مداخله جویانه طراحی مینماید. این راهبرد ایالات متحده ادامه داشته و بر دامنه آن نیز اضافه کرده شده است. تحولات و تغییراتی که سیاست خارجی آمریکا را به فرایند یکجانبه گرایی رسانده قابل تحلیل و ارزیابی است، اما به نظر میرسد مهم ترین مسئله، کوتاه آمدن جامعه دنیای و خصوصا دنباله روی اتحادیه اروپا از سیاست های تک روانه آمریکاست.

رسالت در مورد راهبرد یکجانبه گرایی ایالات متحده اعلام کرد: عمده ترین ابزار یکجانبه گرایی آمریکا وضع تحریم و شکل دهی قلدرمابانه به رفتار های سایر دولت های غیر همسو است. در رویکرد جدید نیز به نظر میرسد به همین دلیل دولت آمریکا بر خلاف مدعیات خود در صدد شکل دهی به رفتار و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به وسیله وضع تحریم های یکجانبه است. مقامات آمریکایی همیشه اظهار داشته اند که دولت ایران میبایست به یک دولت (باصطلاح) عادی در منطقه تبدیل گردد و سیاست های کنش مند خود در راستای صدور مبانی انقلابی خود را متوقف سازد. اما آنچه از منظر حقوق بین الملل حائز اهمیت است، تفسیر موسع از مفهوم صلاحیت سرزمینی است. ایالت متحده آمریکا با چنین تفسیری از حوزه صلاحیتی خود، دولت های ثالث را نیز ملزم به رعایت تحریم های ثانویه می کند. در واقع ایالات متحده با وضع تحریم های ثانویه، اتباع غیرآمریکایی و شرکت های غیر آمریکایی را هم از تجارت و انجام مبادلات اقتصادی منع میکند. به عنوان مثال آمریکا با وضع قانون هلمز-برتون و قانون تحریم های ایران و کوبا اشخاص و شرکت های خارج از حوزه صلاحیت خود را از تجارت با ایران و کوبا منع کرده است.

رضا رسالت کارشناس مسائل بین الملل در نهایت با تاکید بر اینکه آمریکا دیگر مانند سابق ابرقدرت نیست گفت: به نظر میرسد اظهارات وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس امنیتی مونیخ بیشتر ناظر بر فرافکنی و نادیده دریافت نقش مخرب ایالات متحده آمریکا در بی ثبات کردن امنیت بین المللی است و بیشتر برای انحراف جامعه دنیای از اقدامات نا امن کننده ایالات متحده آمریکا طراحی شده است. مایک پمپئو که هیمنه کشور خود را در حال زوال میبیند، سعی دارد نظم مورد نظر خود را به جامعه بین المللی تحمیل کرده و سلاح تحریم را عامل ضمانت بخش برای اثربخشی این نظم قلمداد نماید، غافل از آنکه این فرایند محدود کننده، کشورهای تحت تحریم را به خوداتکایی و خود بسندگی بیشتر سوق میدهد و آن ها را در مقابل این حربه واکسینه میکند. در شرایط فعلی با قطعیت میتوان گفت که جمهوری اسلامی ایران با انسجام داخلی و تمرکز بر عناصر گفتمانی و مولفه های امنیت بخش خود، سلاح تحریم را بی اثر ساخته و با دور زدن تحریم ها به مرحله تحریم ناپذیری رسیده و میتواند به عنوان یک کشور ثبات بخش، امنیت خود را با اتکای بر ظرفیت های درونی خود تامین نماید.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "پمپئو، کشور خود را در حال زوال میبیند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پمپئو، کشور خود را در حال زوال میبیند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید