ساخت مواد پیشرفته نانو برای ایمپلنت های دندانپزشکی

به گزارش وبلاگ دوستی و مهربانی، گروهی از محققان دانشگاه تهران با استفاده از فناوری نانو پیروز به فراوری نوعی از ایمپلنت های دندانپزشکی با آلیاژی مستحکم شدند.

ساخت مواد پیشرفته نانو برای ایمپلنت های دندانپزشکی

به گزارش خبرگزاری مالی ایران، قادر فرجی، مجری این طرح پژوهشی با بیان اینکه با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران طرح فراوری فلزات فوق مستحکم نانو ساختار جهت کاربردهای پزشکی را اجرایی کردیم، گفت: مواد پیشرفته جدیدی برای استفاده در ایمپلنت های پزشکی در این طرح پژوهشی توسعه یافت.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در این نوع ایمپلنت ها از آلیاژ تیتانیوم حاوی فلز وانادیوم و آلومینیوم استفاده می گردد، خاطر نشان کرد: استفاده از این فلزات در ایمپلنت ها مضرر است و آسیب هایی را ایجاد می نماید.

فرجی ادامه داد: تیتانیوم خالص نیز استحکام لازم برای ایمپلنت شدن را ندارد، پس در این طرح با استفاده از فناوری پیشرفته و در مرز دانش تغییر شکل پلاستیک شدید محصولی جدید فراوری شد. در حال حاضر محققان در جهان مشغول توسعه و کار روی این فناوری هستند.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران اضافه کرد: محصول جدید ساختاری نانو دارد و در آن فلزات سمی حذف شدند. اما استحکامی مشایه آلیاژ تیتانیوم حاوی فلز وانادیوم و آلومینیوم دارد. اکنون این محصول در مراحل تجاری سازی واقع شده است.

منبع: اقتصاد ایران

به "ساخت مواد پیشرفته نانو برای ایمپلنت های دندانپزشکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت مواد پیشرفته نانو برای ایمپلنت های دندانپزشکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید