جرج تاون در یک نگاه

به گزارش وبلاگ دوستی و مهربانی، جرج تاون یکی از پیشرفته ترین شهرهای مالزی به شمار می رود و بخش قدیمی این شهر در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

جرج تاون در یک نگاه

جرج تاون مرکز ایالت پنانگ، واقع در کشور مالزی و قاره آسیا است. این شهر در شمال شرقی جزیره پنانگ قرار گرفته است. جمعیت جرج تاون بالغ بر 708 هزار نفر است که در مساحتی با ابعاد 305 کیلومترمربع پخش شده اند. مسلمانان در این شهر بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده اند و بعد از آن بودایی ها در رده بعدی قرار گرفتند. پیروان ادیان و مذاهب دیگر مانند هندویسم و مسیحیت کمترین درصد از جمعیت را شامل می شوند. مردم جرج تاون به 4 زبان متفاوت صحبت می نمایند: مالزیایی، انگلیسی، چینی و تامیل.

در سال 1786، جرج تاون به عنوان شهری بندری توسط فرانسیس لایت از شرکت بریتیش ایست ایندیا، تاسیس شد. این شهر اولین اقامتگاه انگلیسی ها در جنوب آسیا بود. جرج تاون به همراه سنگاپور و ایالت ملاکا، بخشی از مستعمره سلطنتی انگلستان را در سال 1867 تشکیل دادند. این شهر در طول جنگ جهانی دوم، توسط نیروهای ژاپنی اشغال شد و بعد از اتمام جنگ دوباره به تصرف انگلیس درآمد. خاتمه در سال 1957 استقلال مالزی اعلام شد.

جرج تاون به همراه تمام جزیره پنانگ، توسط شورای شهری جزیره پنانگ اداره می گردد و شورای شهری نیز زیرمجموعه ای از فرمانداری ایالت پنانگ است. حوزه مسئولیت شورای شهری جزیره پنانگ شامل طرح ریزی شهری، حفاظت از میراث قدیمی، سلامت عمومی، بهداشت، مدیریت پسماند، مدیریت ترافیک، حفظ محیط زیست، نظارت بر ساخت و ساز و توسعه اجتماعی و مالی می گردد.

جرج تاون آب و هوایی استوایی دارد. تغییرات دما در طول سال زیاد نیست و بیشترین دمای این شهر به طور میانگین 32 درجه سانتی گراد و کمترین دما 21 درجه سانتی گراد است. میزان بارندگی در طول سال حدود 2477 میلیمتر گزارش شده است.

فرودگاه بین المللی پنانگ در 16 کیلومتری جرج تاون قرار گرفته است و اصلی ترین فرودگاه در شمال مالزی به شمار می رود. بندر پنانگ یکی دیگر از دروازه های ورود به جرج تاون است. تعدادی زیادی از کشتی های کروز مسافران را از پوکت و سنگاپور به این بندر می آورند. جرج تاون در زمینه حمل و نقل شهری در مالزی بریتانیایی پیشرو محسوب می گردد. این شهر دارای اولین خطوط تراموا و سرویس اجاره عمومی دوچرخه بوده است. برای جابجایی های درون شهری، اتوبوس ها بیشترین و بهترین خدمات را ارائه می دهند.

از سوغاتی های جرج تاون می توان به دمپایی های منجوق دوزی شده، انواع شکلات و قهوه، چای های متنوع و پارچه های ابریشمی و باتیک اشاره نمود. اگر به عکاسی و دوربین علاقه مند هستید، می توانید از طبقه همکف موزه دوربین، انواع و اقسام محصولات را با نشان دوربین تهیه کنید.

شما برای خرید می توانید به گورنی پاراگون مال، فرست اونیو مال و پرانگین مال مراجعه کنید.

موزه ها یکی از دیدنی های جرج تاون محسوب می شوند. شما می توانید به موزه پنانگ پراناکان، موزه مستعمراتی پنانگ، موزه دوربین، موزه غذاهای عجیب پنانگ (Wonderfood Museum Penang)، موزه سون یات سن (Sun Yat Sen Museum)، موزه وارونه (Upside Down Museum) و تونل زمان پنانگ (Penang Time Tunnel) سر بزنید.

اگر به جاذبه های طبیعی علاقه مند هستید، باغ های گیاه شناسی پنانگ و نمایشگاه و آکواریوم ماهی (Aquarium Fish Exhibition) را نباید فراموش کنید.

از دیگر دیدنی های جرج تاون می توان به معبد خو خنگسی، معبد آرولمیگو بالاتاندایوتاپانی، معبد دارمیکاراما بورمس، مسجد کاپیتان کلینگ و بنای چئونگ فات زه یا عمارت آبی اشاره نمود.

منبع: کجارو / stgileshotels.com / en.wikipedia.org / tripadvisor.com

به "جرج تاون در یک نگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جرج تاون در یک نگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید