تفاهم 4 گانه ارزی بخش خصوصی با بانک مرکزی

به گزارش وبلاگ دوستی و مهربانی، غلامحسین شافعی رئیس مجلس بخش خصوصی کشور به همراه تعدادی از اعضای هیات رئیسه اتاق ایران و فعالان بخش خصوصی در نشست مشترک با رئیس کل بانک مرکزی شرکت کرد و از دغدغه های صادرکنندگان برای رفع تعهد ارزی سخن گفت.

تفاهم 4 گانه ارزی بخش خصوصی با بانک مرکزی

در این نشست رئیس اتاق ایران به همراه رئیس کل بانک مرکزی و کنندگان بخش خصوصی در چهار محور اصلی تفاهم کردند. طبق مذاکرات اجرا شده مقرر شد ارزش پایه صادراتی براساس توافق اتاق ایران، گمرک و بانک مرکزی تعدیل شود؛ دومین تفاهم صورت گرفته بر این اساس است که جلسات هفتگی با حضور کننده های بخش های مختلف صادراتی با بانک مرکزی تشکیل شود؛ در سومین مورد قرار شد برای بازگشت ارز حاصل از صادرات بخش کشاورزی تمهیدات ویژه ای در نظر گرفته شود؛ در چهارمین مورد تفاهم مقرر شد که برای صادرات به کشورهای منطقه مثل عراق، افغانستان که مبادله با آن ها با ارز دلار نیست، شرایط خاصی در نظر گرفته شود.

شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در این نشست با بیان اینکه صادرکنندگان متعهد دلیلی برای عدم رفع تعهد صادراتی شان ندارند تأکید کرد: درک متقابل مسائل بانک مرکزی و صادرکنندگان توسط طرفین برای گذر از شرایط سخت کشور ضروری است و برگزاری چنین جلساتی به افزایش این همگرایی کمک می کند.

رئیس کل بانک مرکزی هم در این دیدار، ضمن قدردانی از عملکرد اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و فعالان اقتصادی در بازگشت ارزهای صادراتی به بررسی و مرور مسائل آنان در این راستا پرداخت.

عبدالناصر همتی تأکید کرد که بانک مرکزی تعامل با صادرکنندگان را در دستور کار دارد و از هرگونه همکاری با آنان در راستای بازگشت ارزهای صادراتی شان دریغ نخواهد کرد.

همتی با بیان اینکه صادرکننده ها نقشی اساسی در مقاومت اقتصادی کشور ایفا کرده و می کنند، بر ضرورت همدلی و تلاش جمعی صادرکننده ها برای عبور از شرایط سخت کنونی کشور تأکید کرد.

همتی با اشاره به تعدد وظایف بانک مرکزی، تأمین ارز کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه را اولویت اصلی بانک مرکزی دانست و گفت: باید توجه داشته باشیم که بانک مرکزی تولیدکننده ارز نیست و به هرحال ناچار به اولویت بندی نیازهای کشور است.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین با اشاره به معرفی 250 نفر از صادرکنندگان متخلف به قوه قضائیه گفت: این ها تولیدکننده نبودند و با حق العمل کاری و روش های خلاف متعدد نسبت به خروج سرمایه و تخلف در اجرای تعهد صادراتی خود عمل کرده بودند و چاره ای جز برخورد قضایی برای بانک مرکزی باقی نگذاشتند.

همتی اضافه نمود: بانک مرکزی هیچ گاه بنای برخورد قضایی با صادرکنندگان واقعی و درستکار نداشته و حتی الامکان تعامل با آن ها را دنبال می کند.

او شرح داد: بانک مرکزی مسائل صادرکنندگان در شرایط کنونی را درک می کند و قصدی برای فشار مضاعف بر آن ها ندارد.

رئیس شورای پول و اعتبار همچنین با اشاره به فرایند مناسب تأمین ارز در سامانه نیما طی روزهای گذشته گفت: در روز جاری 128 میلیون دلار در سامانه نیما عرضه شده که بیش از 70 میلیون دلار آن معامله شده است. بر همین اساس در این روزها متوسط عرضه ارز در نیما به صورت روزانه 100 میلیون دلار بوده و تداوم این فرایند نشان دهنده بهبود فرایند بازگشت ارزهای صادراتی به کشور بر مبنای سیاست های اتخاذشده و استقبال صادرکنندگان است.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین با اشاره به کاهش میزان صادرات کشور در سه ماه نخست سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا و برخی محدودیت ها گفت: خوشبختانه فرایند صادرات کشور پس از طی سه ماهه اول سال در حال احیاست و فرایند تأمین ارز کالاهای وارداتی سرعت خواهد گرفت.

در این جلسه همچنین صادرکنندگان مسائل و موانع خود در بازگشت ارزهای صادراتی را مطرح و توجه بانک مرکزی در رفع آن ها را خواستار و از تلاش های این بانک قدردانی کردند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "تفاهم 4 گانه ارزی بخش خصوصی با بانک مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاهم 4 گانه ارزی بخش خصوصی با بانک مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید