ایجاد شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم وفناوری درجمهوری آذربایجان، گامی برای ترویج زبان فارسی

به گزارش وبلاگ دوستی و مهربانی، رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری از تاسیس 97 شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (رایسست) در دانشگاه خزر جمهوری آذربایجان اطلاع داد.

ایجاد شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم وفناوری درجمهوری آذربایجان، گامی برای ترویج زبان فارسی

به گزارش وبلاگ دوستی و مهربانی، دکتر جواد دهقانی با اشاره به سفر اخیر خود به جمهوری آذربایجان، در مورد اهداف این سفر گفت: رایسست بر اساس اساسنامه خود و با هدف تامین منابع اطلاعات علمی مورد احتیاج دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و حتی کتابخانه های ملی و بزرگ کشورهای مختلف می تواند شاخه خود را در این سازمان ها تاسیس کند.

وی ادامه داد: یکی از برنامه های رایسست برنامه ریزی در راستای ترویج زبان و ادبیات فارسی و ترغیب جامعه بین الملل به استفاده از منابع اطلاعات علمی فارسی موجود در رایسست است. گفتنی است رایسست بزرگترین پایگاه مقالات تمام متن فارسی جهان را در اختیار دارد که در کنار مجموعه دیگری از پایگاه های تمام متن فارسی نظیر پایگاه مقالات کنفرانس ها، مجلات الکترونیکی فارسی و ... می تواند مجموعه ای غنی از اطلاعات علمی را در اختیار علاقه مندان به انجام کارهای پژوهشی به زبان فارسی در سطح بین الملل قرار دهد.

دهقانی ادامه داد: البته تقاضا برای استفاده از منابع علمی فارسی رایسست صرفاً به یک سطح کلی محدود نمی گردد و به طور خاص در جهان دانشگاه های مختلفی وجود دارد که در آنها یا کرسی زبان و ادب فارسی وجود دارد و یا اینکه رشته زبان و ادب فارسی در مقاطع مختلف مانند دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و حتی دکترا تدریس می گردد. برنامه حمایت از این کرسی ها و دانشگاه های دارای رشته ها یا دوره های زبان فارسی را نیز به عنوان یکی از اولویت های خود در طی سال گذشته دنبال نموده ایم که بازخورد خوبی نیز داشته است. در حقیقت بر اساس اقدامات بالا تاکنون درخواست های زیادی از دانشگاه ها و مراکز علمی برای تاسیس شاخه رایسست واصل شده که برای عملیاتی سازی آنها در حال اقدام و برنامه ریزی هستیم.

دهقانی سپس در خصوص برنامه تاسیس شاخه در جمهوری آذربایجان اظهار کرد: جمهوری آذربایجان ازجمله کشورهای دوست جمهوری اسلامی ایران محسوب می گردد که پیوندهای فرهنگی مختلف بین این دو کشور وجود دارد. پیرو درخواست برخی دانشگاه ها و مراکز علمی کشور آذربایجان مبنی بر تاسیس شاخه مرکز و همچنین برگزاری کارگاه اثربخشی پژوهش برنامه حضور در کشور آذربایجان با هماهنگی وزارت علوم و وزارت امور خارجه صورت پذیرفت. برنامه تاسیس شاخه در کتابخانه فرهنگستان علوم آذربایجان، دانشگاه خزر و دانشگاه دولتی باکو در دستور کار قرار گرفته بود. با توجه به تراکم زمانی به دلیل نزدیک بودن به تعطیلات سال جدید میلادی، تاسیس شاخه در دانشگاه دولتی باکو و نیز کتابخانه فرهنگستان علوم آذربایجان به بعد از تعطیلات موکول شد؛ اما پیرو برنامه ریزی های به عمل آمده تاسیس شاخه رایسست در دانشگاه خزر در طی این سفر عملیاتی شد.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ادامه داد: در طی این سفر با دانشگاه خزر دو تفاهم نامه امضا کردیم که یکی با رایسست و دیگری با ISC بود. در تفاهم ISC با این دانشگاه در ارتقای رتبه در نظام های رتبه بندی بین المللی و نیز نمایه سازی نشریات معتبر جمهوری آذربایجان در ISC و برگزاری دوره های آموزشی علم سنجی و موارد متعدد دیگر همکاری خواهیم کرد. بر اساس تفاهم نامه منعقده با رایسست نیز ضمن موافقت برای تاسیس شاخه، در حوزه های متعدد دیگر نظیر همکاری در انتشارات، تبادل اطلاعات علمی، دوره های آموزشی مورد احتیاج اعضای هیات علمی برای افزایش تولیدات علمی و نظیر آن همکاری خواهیم داشت.

دهقانی خاطر نشان کرد: نکته جالب آن است که به دلیل علاقه مندی دانشگاه خزر بلافاصله و پس از امضای تفاهم نامه قرارداد تاسیس شاخه نیز منعقد شد و با پشتیبانی همکاران در شیراز IP دانشگاه خزر در سرور رایسست، ثبت و عملا اتصال این دانشگاه به پایگاه های اطلاعات علمی فارسی رایسست محقق شد. در حقیقت مراسم افتتاحیه تاسیس شاخه با حضور رییس دانشگاه پروفسور دکتر نیک نفس، معاون پژوهشی دانشگاه دکتر خلیلووا، مدیر روابط بین الملل دکتر جعفرو وا، مدیر کتابخانه مرکز دکتر تاتینا و برخی دیگر از مسئولان و پرسنل کتابخانه مرکزی برگزار گردید و بلافاصله دوره آموزشی برای مسئول شاخه که در همین روز توسط دانشگاه خزر معین شده بود، برقرار شد و بدین ترتیب همزمان با امضای تفاهم عملیاتی سازی آن نیز به انجام رسید. ضمناً دانشگاه خزر فضای فیزیکی با مساحت حدود 20 متر را در محل کتابخانه مرکز برای شاخه اختصاص داد و تابلوی شاخه نیز همزمان نصب شد.

رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام توضیح داد: شاخه آذربایجان برای سه سال به منابع اطلاعات علمی متن کامل فارسی رایسست به صورت رایگان دسترسی خواهد داشت و این منابع را پیرو تفاهم به صورت برخط در اختیار اساتید و دانشجویان دانشگاه و نیز سایر متقاضیان این اطلاعات در جمهوری آذربایجان قرار خواهد داد. همچنین برای ارائه خدمات کیفی مقرر شد خط تماس مستقیم بین اداره خدمات اطلاع رسانی رایسست و شاخه رایسست در دانشگاه خزر برقرار گردد.

بر اساس اعلام روابط عمومی رایسست و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، در آینده نزدیک شاخه های دیگر رایسست نیز در سایر دانشگاه های متقاضی در سطح بین المللی از جمله دانشگاه های برلین، کلن و مالبرگ آلمان و نیز دانشگاه های تفلیس گرجستان، سارایو بوسنی، استانبول ترکیه، پنجاب پاکستان و ... تاسیس خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ایجاد شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم وفناوری درجمهوری آذربایجان، گامی برای ترویج زبان فارسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم وفناوری درجمهوری آذربایجان، گامی برای ترویج زبان فارسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید